Duńczycy. Patent na szczęście

Przyznam, że okres letni owocuje w dużą ilość fajnych książek, które z pewnością warto przeczytać. Obiecałam sobie, że będę czytała jeszcze więcej niż do tej pory, czyli minimum 3 książki miesięcznie i będę regularnie dawała znać tutaj na blogu o tych, które warte są uwagi.

Tak więc zaczynamy zestawienie od książki Duńczycy. Patent na szczęście Patricka Kingsleya. „The New York Times” nazwała ją fascynującą, „Wall Street Journal” zachwycająca a „The Sunday Times” ogłosił ją reportażem podróżniczym miesiąca.

Kochamy skandynawski design, wprowadzamy w swoje życie filozofię hygge, duńską Nomę chciał odwiedzić każdy zapalony szef kuchni, ale co tak naprawdę wiemy o samych Duńczykach?  Patrick spędził miesiąc w Danii i zjeździł ją od Kopenhagi aż po Jutlandię. Spotkał na swojej drodze kilkadziesiąt osób, które opowiedziały mu o kulturze swojego kraju. Na podstawie tych spotkań i rozmów powstała ta książka. Jak pisze autor  :

„Z powodów, które spróbuję wyjaśnić, duńskość jest nadal czymś, co można osiągnąć jedynie dzięki duńskiemu wychowaniu, a na pewno nie dzięki przeczytaniu książki tak krótkiej jak ta”.

I faktycznie, kiedy przeczytacie tę książkę zrozumiecie, że to tak bardzo odmienna mentalność od naszej. Mentalność, która bardzo duży nacisk kładzie na życie w społeczeństwie.

Jeżeli jesteście ciekawi dlaczego to Dania właśnie uznawana jest za najszczęśliwszy kraj świata, dlaczego najlepsza restauracja na świecie znajdowała się w Danii, dlaczego design jest tak ważny dla Duńczyków i dlaczego Kopenhaga to wymarzony raj dla rowerzystów to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Jej się nie czyta tylko chłonie akapit po akapicie tak, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej informacji. To świetna wyprawa do kraju, który tak bardzo mnie osobiście fascynuje. Polecam jak najbardziej!

 

Processed with VSCO with a4 preset

Processed with VSCO with a4 preset

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s